Od jakiegoś czasu, pomimo noszenia okularów, widzisz kiepsko? Rozwiązanie wydaje się proste — potrzebne Ci są nowe okulary. Co jednak zrobić, gdy już po założeniu odpowiednio dopasowanych szkieł pojawia się problem z ostrością wzroku, ból i zawroty głowy? Wcale nie musi to oznaczać, że okulary zostały źle dobrane: prawdopodobnie oczy muszą po prostu przyzwyczaić się do zmiany. Jak długo trwa adaptacja wzroku i na czym właściwie polega?
Nowe okulary — adaptacja wzroku. Co to jest?
Gdy zakładasz nowe okulary, ból głowy i rozmazany obraz zdecydowanie nie jest tym, czego oczekujesz. Po nową parę szkieł wybieramy się przecież po to, by móc widzieć lepiej! W praktyce jednak często okazuje się, że zmiana okularów na początku wcale nie poprawia komfortu życia. Może to być bardzo frustrujące, szczególnie, gdy wcześniej nie wiedzieliśmy o zjawisku adaptacji wzroku — i oczekiwaliśmy natychmiastowych, spektakularnych efektów.
Nasze oczy przyzwyczajają się do tego, w jaki sposób widzimy. Narząd wzroku odbiera informacje o otaczającym nas świecie — odpowiednie sygnały przesyłane są do mózgu, który na ich podstawie tworzy obrazy, które zauważamy. Nasze zmysły pracują na miarę swoich możliwości — i dostosowują do tego mechanizmy swojego działania.
Gdy nagle założymy nowe okulary (lub też założymy je po raz pierwszy w ogóle), sygnały płynące do mózgu nagle stają się inne. Oczy także muszą znienacka zacząć pracować w inny sposób: widzimy lepiej, jednak narząd wzroku nie jest przyzwyczajony do takiej sytuacji! Dopóki ciało nie nauczy się poprawnie przetwarzać zmienionych bodźców, możesz odczuwać pewne dolegliwości: właśnie stąd biorą się opisywane w tym artykule objawy. Mózg jest jednak bardzo plastyczny: dlatego też symptomy z dnia na dzień powinny stawać się coraz mniejsze, a komfort życia szybko się poprawia.
Adaptacja wzroku do okularów — objawy
Jakie objawy mogą wywołać nowe okulary? Zawroty głowy, zamazane widzenie i mdłości to tylko niektóre problemy, które często są zgłaszane przez pacjentów. Co może się wydarzyć podczas adaptacji?
- Zawroty i bóle głowy — zazwyczaj pojawiają się, gdy zmieniamy soczewki na znacznie mocniejsze, lub też zaczynamy je nosić po raz pierwszy. Zarówno oczy, jak i mózg muszą przyzwyczaić się do znacznie zmienionej ostrości widzenia. Prawdopodobnie optometrysta (lub okulista) uprzedzi Cię, że dolegliwości mogą się pojawić. Powinny jednak minąć po 2—3 tygodniach, a wraz z upływem kolejnych dni stawać się coraz mniejsze.
- Nieostre widzenie — najczęściej pojawia się wtedy, gdy zmieniając okulary decydujemy się na zupełnie inny kształt oprawek. Jeżeli chcesz zmienić coś w swoim codziennym wyglądzie, musisz liczyć się z tym, że na początku jakość widzenia może nie być perfekcyjna. W nowych szkłach obraz może nieco rozmywać się na krawędziach, a inny kształt soczewki nieco utrudnia adaptację oczu.
- Ból oczu — a także ich zaczerwienienie i pieczenie. Dla Twoich oczu przyzwyczajenie się do nowych szkieł to nie lada wyzwanie! Ulgę mogą przynieść dostępne bez recepty nawilżające i łagodzące krople.
- Zmiany mocy soczewek — im większa zmiana, tym dłużej będzie trwała adaptacja.
- Kształtu oprawek — kształt oprawek wpływa na to, jak soczewki są ustawione względem twarzy. Podobnie jak w poprzednim przypadku: im większa zmiana, tym trudniejsze zadanie mają do wykonania oczy.
- Rodzaju szkieł — jeśli konieczna jest zmiana, warto przeprowadzać ją stopniowo.
- Osobistych predyspozycji — u niektórych pacjentów oczy przystosowują się do nowych okularów bardzo szybko, u innych musi to trochę potrwać. Nie mamy na to zbyt dużego wpływu: można jedynie łagodzić dokuczliwe dolegliwości… i uzbroić się w cierpliwość.
Nowe okulary: problem z ostrością. Jak długo może trwać?
Przyzwyczajenie oczu do nowych okularów musi trochę potrwać — zazwyczaj zdajemy sobie z tego sprawę, a objawy pojawiające się w ciągu kilku pierwszych dni nie niepokoją nas aż tak bardzo. Gdy jednak mijają kolejne tygodnie, a dolegliwości nadal są obecne, możemy zacząć się zastanawiać — czy aby na pewno wszystko jest w porządku? Spokojnie: okres adaptacji do nowych okularów może potrwać nawet kilka tygodni! Oczy zawsze muszą przyzwyczaić się do korekcji wzroku, czasami trwa to jednak zaledwie kilka godzin, a czasami aż miesiąc! Zależy to od:
Jak rozpoznać źle dobrane okulary?
Mijają kolejne dni, a Twój wzrok wcale nie przyzwyczaja się do nowych szkieł? Stale odczuwasz nieprzyjemne dolegliwości, a jakość widzenia jest gorsza, niż przed wymianą okularów? Być może to nie jest jednak proces adaptacji, a okulary faktycznie zostały dobrane nieprawidłowo. Czy takiej sytuacji można uniknąć?
Przede wszystkim — skontroluj swoje okulary jeszcze w salonie optycznym. Na początek sprawdź, czy wszystkie ich elementy zostały prawidłowo zamocowane. Przyjrzyj się szkłom, śrubkom i innym częściom mocującym. Jeżeli cokolwiek wzbudza Twoje wątpliwości — nie wstydź się zwrócić na to uwagę! Jeśli od razu zauważysz usterkę, to prawdopodobnie oszczędzisz sobie problemów z niekomfortowym widzeniem i kolejnych wizyt u specjalisty.
Okulary wyglądają poprawnie? Załóż je — i oceń jakość widzenia. Zwróć uwagę na to, czy widzisz wyraźnie zarówno z bliska, jak i z daleka. Zobacz, czy oprawki dobrze leżą na nosie oraz uszach i czy nie spadają przy wykonywaniu niewielkich ruchów. Czasami wystarczą niewielkie zmiany w regulacji oprawek, by noszenie okularów stało się o wiele bardziej komfortowe. Jeśli po tym, jak założysz nowe okulary, mdłości i zawroty głowy pojawiają się natychmiast, a Ty widzisz bardzo niewyraźnie — jest duże ryzyko, że szkła są dla Ciebie zbyt mocne lub zbyt słabe. Powiadom specjalistę o swoich dolegliwościach i wątpliwościach! Być może warto będzie przeprowadzić badanie wzroku jeszcze raz?
Nowe okulary — ból oczu? Pamiętaj o regularnych kontrolach wzroku!
Niestety — wady wzroku często pogłębiają się wraz z upływem czasu. Szczególnie wyraźnie jest to widoczne po 40 roku życia. Okulary korekcyjne, które dotychczas doskonale spełniały swoje zadanie, mogą po kilku latach stać się nieodpowiednie. By nie dopuścić do takiej sytuacji, warto dbać o regularną kontrolę wzroku.
Z wizytą u optometrysty nie warto zwlekać! Nie tylko wtedy, gdy nie odpowiadają Ci nowe okulary — ból głowy, mdłości i rozmazany obraz mogą świadczyć o tym, że Twoja wada wzroku w ostatnim czasie uległa zmianie. Kontrolne badania pozwolą Ci szybko wykryć pogłębienie wady: dzięki temu okres adaptacji do nowych okularów będzie prawdopodobnie krótszy!
Założyłeś nowe okulary? Rozmazany obraz, zawroty głowy i ból głowy oraz oczu to typowe objawy, które pojawiają się w trakcie adaptacji wzroku do zmienionych warunków widzenia. Może to trwać nawet przez miesiąc — zanim więc uznasz że szkła są źle dobrane, daj sobie czas! Obserwuj jednak, co dzieje się z Twoim organizmem: jeżeli objawy Cię niepokoją lub są na tyle nasilone, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, to najlepiej skonsultuj się z okulistą.