Spędzanie czasu przed ekranem to coś, czego w obecnych czasach bardzo trudno jest uniknąć. Większość z nas korzysta z komputera do pracy, nauki i rozrywki – co sprawia, że wpatrujemy się w monitor przez wiele godzin każdego dnia. Nie jest to niestety obojętne dla naszego zdrowia: suchość i pieczenie oczu, ból głowy i gorsza jakość widzenia to typowe objawy przemęczenia wzroku. Wielu problemów można jednak uniknąć, sięgając po specjalne okulary do pracy przy komputerze. Co warto o nich wiedzieć?
Jak działają okulary do pracy przy komputerze?
Po okulary korekcyjne sięgamy w przypadku wad wzroku – wtedy, gdy jakość naszego widzenia jest niewystarczająca. Jeśli jednak nasz wzrok nie wymaga korekcji – możemy zacząć zastanawiać się, w jakim celu mielibyśmy zakładać okulary do komputera. A także – w jaki właściwie sposób one działają?
Okulary zerówki do komputera nie wpływają na ostrość widzenia, jednak chronią nasze oczy przed szkodliwym wpływem niebieskiego światła, które jest emitowane przez ekrany. Niebieskie światło wydobywa się zarówno z komputera, jak i z tabletu oraz smartfona. Z tego wszystkiego korzystamy na co dzień, i choć nowoczesne technologie niewątpliwie niosą za sobą wiele zalet, to nasze oczy niekoniecznie będą nam wdzięczne za korzystanie z nich. Specjalne szkła okularów mogą jednak zniwelować negatywne efekty niebieskiego światła: blokują je, redukują odblaski i sprawiają, że oko przestaje być przeciążone nadmierną jego ilością.
Praca przy komputerze sama w sobie jest dla oczu wymagająca. Nawet najmniejsze problemy i wady wzroku wychodzą wtedy na jaw: sprawiają, że wykonywanie zadań staje się uciążliwe i męczące. Warto zadbać, by dobrać u optyka szkła dopasowane do naszych potrzeb – odpowiednie okulary nie tylko ułatwią pracę, będą również wygodne i podkreślą naszą urodę.
Okulary do komputera – powłoka antyrefleksyjna
Okulary do pracy przy komputerze mogą znacznie się od siebie różnić – ale w każdym ich modelu najważniejsza jest powłoka antyrefleksyjna. Niweluje ona odbicia świetlne – które niekorzystnie wpływają na nasze oczy, osłabiając koncentrację i oślepiając. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa kontrast i ostrość widzenia, a dodatkowo sprawia, że… lepiej wyglądamy! Gdy światło nie odbija się od szkieł, nasze oczy są dobrze widoczne, a twarz nabiera bardziej przyjaznych rysów.
Często spotykanym udogodnieniem w okularach do komputera jest powłoka antyelektrostatyczna. Dzięki niej, okulary nie przyciągają kurzu i innych drobnych cząsteczek zanieczyszczeń z powietrza. A co, jeśli dodatkowo mamy wadę wzroku – czy oznacza to, że musimy zakładać do pracy jednocześnie dwie pary okularów? W żadnym wypadku – w salonach optycznych możemy zakupić modele, które jednocześnie korygują wadę i chronią przed niebieskim światłem. Okulary do komputera damskie i okulary do komputera męskie należy dobierać do swoich potrzeb indywidualnie – biorąc pod uwagę zarówno kwestie zdrowotne, jak i upodobania estetyczne. Na szczęście wybór jest na tyle duży, że znalezienie czegoś dla siebie nie powinno stanowić problemu.
Okulary do laptopa: jak rozpoznać, że są potrzebne?
Kiedy potrzebujemy okularów do komputera? Odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę prosta – zawsze, gdy spędzamy przed ekranem dużo czasu! Niezależnie od tego, czy dużo pracujemy, uczymy się lub relaksujemy przy komputerze – na początku dolegliwości ze strony narządu wzroku mogą nie być bardzo uciążliwe, co jednak wcale nie oznacza, że nadmiar niebieskiego światła jest naszym oczom obojętny.
Niestety, wiele osób wciąż uważa okulary do pracy przy komputerze za zbędną fanaberię lub gadżet, który choć przydatny – nie jest wcale niezbędny. Zanim dojdziemy do takich wniosków, warto poznać konsekwencje chronicznego przemęczania oczu. Jakie są skutki nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło bez odpowiedniej ochrony dla wzroku?
- Podrażnienie, pieczenie i zaczerwienienie oczu, uczucie piasku pod powiekami – choć nie brzmi jak poważna dolegliwość, odczuwanie jej każdego dnia znacznie obniża komfort życia i nasze samopoczucie.
- Zniszczenie plamki żółtej – zwyrodnienia plamki żółtej prowadzą do nieodwracalnego pogorszenia jakości wzroku, a w ostateczności nawet do ślepoty!
- Zaburzenia snu – niebieskie światło nie wpływa korzystnie na naturalny rytm dobowy organizmu człowieka. Wieczorem, gdy powinniśmy odczuwać senność – rozbudza nas i utrudnia wypoczynek.
Okulary ochronne do komputera: czy pracodawca powinien je finansować?
Obowiązujące przepisy BHP regulują również zasady pracy przed komputerem. Ci, którzy wykonują swoje obowiązki przed ekranem, mają prawo do 5-minutowej przerwy w każdej godzinie pracy, a także – do otrzymania od pracodawcy niezbędnych okularów. Czy przepis ten dotyczy również okularów chroniących przed niebieskim światłem?
Zgodnie z prawem, każdy, kto pracuje przed ekranem dłużej niż 4 godziny dziennie, zobowiązany jest do przejścia wstępnych badań okulistycznych. Jeśli lekarz stwierdzi, że korzystanie z okularów jest konieczne – pracownik może ubiegać się o refundację ich zakupu przez pracodawcę. Przepisy nie określają jednak dokładnie, jak wysoka powinna być kwota refundacji, jak często można się o nią starać i w jakich konkretnie sytuacjach. Najczęściej pracodawcy tworzą więc własne regulaminy i zasady – warto dowiedzieć się, jak sytuacja wygląda w naszym miejscu pracy. Troska o wzrok pracowników to nie tylko wyraz odpowiedzialnego podejścia do biznesu – to również zwiększenie efektywności pracy i w dłuższej perspektywie, oszczędności. Lepiej zapobiegać, niż leczyć: uszkodzenia narządu wzroku to nierzadko problematyczna sprawa.
Okulary do komputera w Poznaniu
Odpowiednio dopasowane okulary do pracy przy komputerze znacząco podnoszą jakość naszego codziennego życia. Mogą być przy tym estetyczne, gustowne i modne – wybór różnorodnych oprawek jest naprawdę ogromny! Model, w którym możemy czuć się komfortowo, to podstawa – dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam przywyknąć do ochronnych szkieł. Wybierając je, warto zasięgnąć porady specjalisty: by zadbać nie tylko o wygląd, ale także o aspekt korekcyjny.
Okulary do pracy przy komputerze kupisz w Poznaniu w salonach Visus. Nasi specjaliści zaproponują najlepsze rozwiązanie dla wzroku dopasowane do Twoich potrzeb. Nie zwlekaj – odwiedź nas na Ratajczaka 8 lub na ulicy Święty Marcin 18.