Kiedy prowadzisz samochód, to głównie wzrok odpowiada za szybkość reakcji. Ograniczona widoczność spowodowana mrokiem i rozbłyskającymi reflektorami męczą Twoje oczy i osłabiają czujność. Właśnie dlatego – w trosce o bezpieczeństwo i komfort jazdy – warto zdobyć okulary do jazdy nocą. Obecne w nich szkła rozjaśniają obraz, zapewniając wyraźniejsze widzenie. Czytaj dalej i dowiedz się, jak działają i jak dobrze wybrać okulary do jazdy samochodem po zmroku!
Czy warto kupić okulary do jazdy nocą?
Jeśli bezpieczeństwo i wygoda jazdy samochodem są dla Ciebie ważne, to oczywiście, że warto! Przez mrok widoczność na drodze jest wyraźnie ograniczona, a różnorodne, znikające i co rusz nowo występujące źródła światła wbrew pozorom jej nie poprawiają. W takich okolicznościach dostrzeżenie pojazdów i innych uczestników ruchu drogowego sprawia większa trudność, nawet doświadczonemu kierowcy. W połączeniu z ospałością występującą po zmroku i zmęczeniem oczu spowodowanym odbijającym się światłem tworzy to duże ryzyko wypadku. Dobre okulary do jazdy nocnej niwelują te problemy. To dedykowane okulary dla kierowcy – każdego, który często prowadzi auto po zmroku.
W jaki sposób działają okulary do jazdy nocą?
Działanie okularów do jazdy nocą z antyrefleksem obejmuje kilka kluczowych elementów. To przede wszystkim rozjaśnienie i wzmocnienie kontrastu. Nie bez przyczyny w takich okularach znajdziesz żółte lub pomarańczowe soczewki. Żółć sprawia, że samochody, rowery i ludzie wyraźniej „odcinają się” na tle i tym samym są bardziej widoczni. Z kolei pomarańcz zwiększa kontrast, a to cenne zarówno po zmierzchu, jak i podczas mgły.
Powłoka antyrefleksyjna skutecznie redukuje odblaski, bo przepuszcza przez powierzchnię soczewki więcej światła, niż odbija. Antyrefleks wspiera też lepsze odwzorowanie barw i wzmacnia efekt kontrastowania. Wśród okularów do jazdy samochodem w nocy znajdziesz okulary polaryzacyjne dla kierowców. To powłoka uszlachetniająca, której zadaniem jest zmniejszyć oślepienie przez naturalne światło odbite od jakiejś powierzchni (np. od maski samochodu czy mokrej nawierzchni). Stanowi świetnie dopełnienie dla antyrefleksu radzącego sobie ze sztucznymi refleksami trafiającymi bezpośrednio do Twojego oka.
Jakie okulary do jazdy samochodem nocą wybrać?
Zwróćmy uwagę na elementy występujące w okularach do jazdy nocą.
Okulary do jazdy nocą z antyrefleksem
Powłoka antyrefleksyjna jest zdecydowanie jedną z najważniejszych w kontekście okularów dla kierowców. Z antyrefleksem stajesz się mniej podatny na oślepienie przez różne źródła światła, np. reflektory nadjeżdżających pojazdów czy agresywne banery reklamowe mijane na miejskiej drodze. Taka powłoka, to odpowiedź na potrzeby współczesnego społeczeństwa, które z każdej strony otoczone jest sztucznym oświetleniem. Nic więc dziwnego, że dziś optycy i okuliści traktują powłokę antyrefleksyjną jako podstawową ochronę oczu i zalecają jej użycie nie tylko w okularach rozjaśniających do jazdy nocą, ale też korekcyjnych do użycia na co dzień. Z nią widoczność ulega poprawie. Soczewki są również nieco bardziej odporne na zarysowania.
Nakładki na okulary do jazdy w nocy
Nakładki na okulary do jazdy nocą to bardzo pomocne akcesoria. Idealne dla osób, które już korzystają z okularów, np. korekcyjnych i zamiast kupować drugą parę dedykowaną prowadzeniu auta po zmroku, wolą po prostu rozszerzyć funkcjonalność już posiadanych opraw. W sprzedaży znajdziesz m.in. nakładki polaryzacyjne na okulary do jazdy nocą, nakładki z filtrem „blue blocker” (filtrujące światło niebieskie z urządzeń elektronicznych) i oczywiście nakładki w kolorze żółtym lub pomarańczowym, które rozjaśniają oraz zwiększają kontrast otoczenia i przez to najmocniej poprawiają widoczność na drodze w ciemności.
Myślisz teraz o nakładkach jako o rozwiązaniu idealnym? Niestety – nawet one mają wady. Dopasowanie ich do bazowych okularów może sprawić trudność, jeśli na co dzień korzystasz z oprawek o nieregularnym kształcie. Najpopularniejsze nakładki są kwadratowe i prostokątne. Nosisz klasyczne okulary? W takim razie ze znalezieniem odpowiedniej nakładki nie powinno być problemu! Nie będzie go też, gdy nie przykładasz zbyt dużej wagi do wyglądu okularów i zależy Ci wyłącznie na ich funkcjonalności.
Okulary korekcyjne do prowadzenia auta nocą
Borykasz się z wadą wzroku? Niezależnie od tego, czy jest to krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, możesz – a nawet powinieneś – korzystać z okularów korekcyjnych do jazdy samochodem. Są one identyczne, jak okulary „zerówki” dla kierowców, z tym że oczywiście posiadają moc korekcyjną – ujemną, dodatnią i/lub z cylindrem w zależności zdiagnozowanej wady wzroku. Cykliczne badanie wzroku jest bardzo istotne. Jeśli w najnowszym badaniu wzroku optyk lub okulista stwierdzi, że doszło do pogłębienia lub osłabienia wady widzenia, powinieneś wymienić szkła w swoich okularach.
Materiał na soczewki w okularach do jazdy nocą
Okulary do prowadzenia samochodu – w nocy i w dzień – narażone są na nagłe uderzenie o kierownicę, słupek boczny samochodu lub poduszkę powietrzną. Mając to na uwadze, dobrze jest wybrać soczewki wykonane z trwałego materiału. Zwróć uwagę na poliwęglan. To nawet 12-krotnie wytrzymalsze tworzywo niż plastik. Słusznym wyborem będzie też Trivex – nowoczesny materiał, który dodatkowo cechują lepsze parametry optyczne. Wytrzymałe szkła także decydują o Twoim bezpieczeństwie.
Ile kosztują okulary do jazdy samochodem w nocy?
Okulary antyrefleksyjne do jazdy nocą kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ostateczna cena zależy od: jakości użytych materiałów, obecności określonych powłok, klasy filtrów UV, designu i marki. Oczywiście im skromniejsza oprawka i soczewki, tym cena jest niższa. Za logo renomowanej marki i dodatkowe rozwiązania trzeba zapłacić większą kwotę.
Gdzie można kupić okulary do jazdy nocą?
Niezależnie od tego, czy interesują Cię okulary do jazdy nocą damskie, czy męskie, szukaj ich zawsze w profesjonalnym salonie optycznym i wykonuj u doświadczonego optyka. Tylko dobrze wykonane i dobrane do potrzeb oprawki oraz soczewki będą spełniać swoją funkcję, zapewniając komfort i bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Specjalista uwzględni Twoją wadę wzroku (jeśli ją masz), predyspozycje i wymagania wynikające z częstotliwości i długości nocnych wypraw samochodem. Unikaj kupowania okularów w sklepach sportowych, a tym bardziej na sezonowych stoiskach. W ich przypadku nie masz pewności, czy jakość jest tak dobra, jak deklaruje producent czy sprzedawca.
Podsumowanie
Okulary dla kierowców do jazdy w nocy powinny być podstawowym wyposażeniem auta – tak, jak gaśnica czy GPS. Decydują bowiem o bezpieczeństwie – Twoim, Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. W świecie zdominowanym przez sztuczne oświetlenie i na drogach wypełnionych pojazdami zapewnią Ci potrzebą widoczność, znacząco zmniejszając ryzyko wypadku. Przy takim spojrzeniu zakup okularów do jazdy nocnej samochodem staje się inwestycją zdecydowanie wartą uwagi!