Wyraźne widzenie to klucz do wygodnego i przede wszystkim bezpiecznego prowadzenia samochodu. Potrzebna jest zarówno korekcja (jeśli borykasz się z wadą wzroku), jak i ochrona przed słońcem, które też może znacząco pogarszać widzenie. W tym artykule tłumaczymy, dlaczego warto mieć okulary dla kierowców i jak spośród wielu różnych modeli wybrać te najlepsze.
Dlaczego warto kupić okulary do jazdy samochodem?
Zakup dobrych okularów do jazdy samochodem to inwestycja w bezpieczeństwo – swoje i innych uczestników ruchu drogowego, a także komfort podróży. Specjalnie zaprojektowane soczewki redukują odblaski świetlne, które są uciążliwe zwłaszcza w trakcie podróży w pełnym słońcu, sąsiedztwie śniegu czy wody.
Niektóre rodzaje okularów (np. okulary polaryzacyjne dla kierowców) dodatkowo zwiększają kontrast – kolory są intensywniejsze, a detale łatwiej zauważalne. Z takimi soczewkami kierowca widzi więcej i lepiej; dzięki temu może szybciej reagować na zmianę warunków na drodze. Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy to też dobra ochrona przed objawami zmęczenia oczu: suchością, pieczeniem, zaczerwienieniem i przed szkodliwym promieniowaniem UV, mogącym powodować wiele groźnych chorób (np. zaćma, degeneracja plamki żółtej, czerniak).
Jakie okulary dla kierowcy wybrać?
W salonach optycznych znajdziesz wiele różnych typów okularów dla kierowców – o nieco odmiennej specyfice i odpowiadające na różne potrzeby.
Okulary korekcyjne
Prowadzenie samochodu wymaga doskonałej jakości widzenia. Zatem kierowcy, u których stwierdzono wadę wzroku (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm lub prezbiopię) muszą korzystać z okularów korekcyjnych dla kierowców. Nie różnią się one niczym od okularów korekcyjnych stosowanych poza pojazdem. Też są niezwykle różnorodne. Warto jednak, by oprawki zostały dobrane w taki sposób, by maksymalnie zwiększyć pole wyraźnego widzenia, a szkła – by redukowały odblaski.
Pamiętaj, że wzrok z wiekiem może ulec pogorszeniu. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych wykonuj regularne badania wzroku u okulisty lub optometrysty i jeśli tylko specjalista zauważy pogorszenie jakości widzenia, wyposaż się w okulary korekcyjne do jazdy samochodem.
Okulary przeciwsłoneczne dla kierowcy
Ochrona wzroku przed słońcem to podstawa, jeśli chodzi o wybór okularów dla kierowców. Intensywne promienie słoneczne mogą szybko zmęczyć oczy i pogorszyć widzenie, znacząco zwiększając ryzyko wypadku. By tego uniknąć, do wyposażenia swojego auta dołącz dobre okulary przeciwsłoneczne dla kierowców i zakładaj je zawsze, gdy ruszasz w drogę w ciągu dnia – niezależnie od pory roku. Pamiętaj, że w pochmurne dni promieniowanie UV też występuje i stanowi zagrożenie dla narządu wzroku!
Okulary przeciwsłoneczne do jazdy autem kup w salonie optycznym – nie w aptece, ani tym bardziej w ogólnobranżowych serwisach sprzedażowych (np. Allegro). Tylko wtedy masz pewność, że soczewki posiadają certyfikowane filtry UV i skutecznie chronią oczy przed słońcem. Zwróć też uwagę na kolor szkieł. Najlepiej sprawdzą się brązowe i szare. Możesz również wybrać żółte okulary dla kierowców lub pomarańczowe, zwłaszcza gdy zależy Ci na dobrej widoczności o zmierzchu lub podczas mgły. Zdiagnozowano u Ciebie wadę wzroku? W takim razie sięgnij po okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w jednym lub do korekcyjnych dobierz przeciwsłoneczne nakładki na okulary dla kierowców.
Okulary z polaryzacją
Gładka karoseria samochodu stwarza idealne warunki do rozpraszania się światła i powstawania odblasków. Do tego dochodzi otoczenie – powierzchnie innych samochodów, woda lub śnieg. Każda z tych rzeczy stwarza ryzyko pogorszenia widoczności. Dodatkowo powoduje, że częściej mrugamy, mrużymy lub pocieramy oczy, a to ruchy, które nie tylko odbierają przyjemność z jazdy, ale także zmniejszają czujność na drodze.
Dobre okulary polaryzacyjne dla kierowców pozwalają uniknąć tego dyskomfortu. W jaki sposób? Otóż naturalne światło słoneczne to fala elektromagnetyczna, której cząsteczki „biegną” w różne strony. Filtr polaryzacyjny porządkuje je i wytłumia, uwalniając od wzrokowego dyskomfortu. Okulary polaryzacyjne męskie dla kierowców i damskie dodatkowo dodają wyrazistości kolorom, co też poprawia widoczność wokół.
Okulary do jazdy nocą
Blask lamp samochodowych i mrok zmniejszają widoczność, zaburzają odbiór kolorów i o wiele bardziej męczą wzrok niż światło dzienne. Właśnie dlatego okulary dla kierowców do jazdy nocą można nazwać okularami do zadań specjalnych. I powinny być wyposażone w antyrefleks. Poza tym przyda się filtr światła niebieskiego, zwłaszcza gdy pokonujesz długie trasy i w ich trakcie zerkasz na ekran telefonu lub innego urządzenia w samochodzie. Nocą najlepiej sprawdzają się żółte i pomarańczowe soczewki, bo zwiększają kontrast i nasycenie kolorów, tym samym mocno poprawiając widoczność. Unikaj polaryzacji w okularach do jazdy nocą, by nie przyciemnić już i tak ciemnego otoczenia.
Okulary fotochromowe
To okulary wyposażone w pigmenty fotochromowe, które pod wpływem promieni słonecznych zmieniają stopień przyciemnienia (im więcej słońca, tym soczewki są ciemniejsze). Dzięki temu kierowca nie musi co rusz zakładać i zdejmować okularów przeciwsłonecznych. Można więc powiedzieć, że to okulary dla kierowców na dzień i na noc. A na pewno na dni, gdy czyste niebo czasami przysłaniają chmurny lub gdy jeździsz w różnorodnym środowisku – raz odkrytą drogą, a raz zadrzewioną lub zadaszoną. Miej jednak na uwadze, że bardzo niska cena okularów fotochromowych dla kierowców często idzie w parze z powolną reakcją pigmentów – soczewki potrzebują więcej czasu, by osiągnąć docelowy stan przyciemnienia lub rozjaśnienia. To zaszkodzi, zamiast pomóc!
Okulary dla kierowcy zawodowego
Okulary dla kierowców zawodowych muszą łączyć w sobie wszystkie najważniejsze i potrzebne cechy oraz funkcje.
- Przede wszystkim nie mogą to być wyłącznie okulary z antyrefleksem, ale też z polaryzacją. Takie połączenie jako jedyne jest w stanie kompleksowo zadbać o oczy, chroniąc je przed zmęczeniem, a także zapewnić dobrą widoczność na drodze. Wyjątkiem są okulary do jazdy nocą – w nich polaryzacja nie powinna występować.
- Koniecznie wybierz okulary z wysokim filtrem UV (najlepszy to UV 400) i soczewkami w odpowiednim kolorze – brązowym lub szarym na dzień i pomarańczowym lub żółtym na wieczór oraz noc.
- Jeśli masz wadę wzroku, same okulary korekcyjne to niestety za mało; potrzebujesz również ochrony przeciwsłonecznej. Możesz osiągnąć to na dwa sposoby – zakupując dwie pary okularów (osobno z korekcją i przeciwsłoneczne) lub dopasowując do korekcyjnych wysokiej jakości nakładki przeciwsłoneczne.
- Jako zawodowy kierowca z pewnością docenisz profesjonalne okulary dla kierowców z solidnego materiału – poliwęglanu, tytanu lub metalu. Te są nie tylko najtrwalsze, ale też najwygodniejsze.
Ile kosztują okulary dla kierowcy?
O cenie okularów dla kierowców decyduje wiele czynników: rodzaj soczewek, typ oprawki czy marka. Okulary korekcyjno-przeciwsłoneczne są droższe niż wyłącznie przeciwsłoneczne lub tylko korekcyjne. Polaryzacja, a tym bardziej fotochrom także zwiększa bazową cenę. Podobnie jak oprawka wykonana z wysokiej klasy tytanu względem standardowej, plastikowej. Okulary z katalogu renomowanych marek (jak np. Ray-Ban, Porsche czy Versace) również wymagają większej inwestycji finansowej niż oprawki z innym, mniej rozpoznawalnym logo.
Zwrot za okulary dla kierowcy
Niestety nie ma dofinansowania do okularów dla kierowców. Zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygujące wzrok wyłącznie pracownikom korzystającym z monitorów ekranowych przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.
Podsumowanie
Wiesz już, jak wyglądają i działają okulary dla kierowcy oraz jakie okulary do samochodu warto mieć, by cieszyć się komfortową i bezpieczną jazdą. Teraz pozostaje tylko wybór konkretnego modelu. Ten polecamy poprzedzić badaniem wzroku, nawet jeśli do tej pory wzrok nie sprawiał Ci żadnych problemów, bo wyraźne widzenie podczas prowadzenia pojazdów jest niezwykle ważne.