Spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych – komputerów, smartfonów, tabletów, telewizorów. W takich okolicznościach jesteśmy narażeni na nadmierną ekspozycję na światło niebieskie. To nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Ból oczu, ból głowy, problemy z zaśnięciem, zaburzenia widzenia – aby uchronić się przed takimi objawami, warto stosować okulary blokujące niebieskie światło. Co odróżnia je od zwykłych okularów? Jak działają? Ile kosztują? Jakie okulary blue light wybrać? Na te pytania odpowiadamy poniżej!
Światło niebieskie – co to jest i jak wpływa na nasze zdrowie?
Światło niebieskie towarzyszy nam każdego dnia. Stanowi bowiem część światła słonecznego i w naturalny sposób dociera do naszego oka. W takiej odmianie nie stanowi jednak dużego zagrożenia. Znacznie bardziej niebezpieczne jest światło niebieskie generowane przez urządzenia elektroniczne: telewizory, smartfony, tablety, komputery. Ekrany emitują proporcjonalnie więcej promieni niebieskich niż Słońce. A warto wiedzieć, że nasze oczy nie potrafią ich blokować, przez co promienie te trafiają prosto do siatkówki.
Człowiek potrzebuje naturalnego promieniowania niebieskiego, między innymi do regulacji cyklu dobowego, utrzymania dobrego samopoczucia i koncentracji. Niestety długotrwała ekspozycja na światło niebieskie pochodzące z urządzeń elektronicznych może powodować problemy z zasypianiem, skupieniem, bóle głowy i oczu i tym samym pogarszać ogólną kondycję psychiczną i fizyczną. Do tego dochodzi jeszcze łzawienie oczu, a nawet rozdrażnienie. Coraz częściej u osób pracujących z użyciem komputera występuje tzw. zespół zmęczenia wzrokowego, objawiający się suchością gałek ocznych i zmęczeniem wzroku oraz pogorszoną jakością widzenia.
W jaki sposób działają okulary blokujące niebieskie światło?
Okulary z filtrem niebieskiego światła wyglądają jak zwykłe okulary. Mają jednak wbudowany specjalny filtr, który odbija część szkodliwego promieniowania, zmniejszając ryzyko wystąpienia niekorzystnych objawów zdrowotnych. Jest on dodatkową powłoką montowaną na soczewkach okularowych.
Filtr blue light – dodatkowe działanie
Filtr blue light nie tylko chroni wzrok przed kontaktem z niebieskim światłem. Poprawia też przejrzystość obrazu i gwarantuje lepszą percepcję kolorów. Właśnie dlatego możesz spotkać się z opiniami o okularach blokujących niebieskie światło mówiącymi o lepszym widzeniu – wyraźniejszym, naturalniejszym i z mniejszą liczbą refleksów. Co ciekawe, z filtrem blue light szkła zyskują delikatne, niebieskie zabarwienie widoczne w bezpośrednim kontakcie ze światłem słonecznym. Ten efekt – zdaniem wielu osób – dodatkowo podkreśla urodę.
Okulary blokujące światło niebieskie – zastosowanie
Kiedy warto wybrać okulary blokujące niebieskie światło do komputera?
- Na pewno, gdy spędzasz przed ekranem dużo czasu. Wtedy okulary wyraźnie poprawiają komfort pracy, zmniejszając uczucie zmęczenia i ułatwiając utrzymanie skupienia na dłużej. Odczujesz ulgę, nie musząc borykać się z suchymi, szczypiącymi czy łzawiącymi oczami.
- Tzw. filtr blue light docenisz też, jeśli doświadczasz problemów z zasypianiem, a nie możesz lub nie chcesz zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych wieczorem. Noszenie okularów z filtrem niebieskim wspiera bowiem prawidłową produkcję melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu dobowego.
- Jesteś kierowcą? Okulary z filtrem światła niebieskiego uchronią Cię przed przedwczesnym zmęczeniem i ograniczając ryzyko występowania problemów z widzeniem, które – jak wiemy – podczas prowadzenia samochodu mogą być śmiertelne w skutkach.
Jakie okulary z filtrem światła niebieskiego wybrać?
W salonach optycznych znajdziesz wiele różnorodnych okularów z filtrem blue light. Masz zdiagnozowaną wadę wzroku i korzystasz z okularów na co dzień? W takim razie poszukaj okularów korekcyjnych z filtrem światła niebieskiego. Widzisz wyraźnie i potrzebujesz okularów wyłącznie do pracy przy komputerze lub prowadzenia samochodu? Zwróć uwagę na okulary „zerówki” z filtrem światła niebieskiego. Blue light powinien również znaleźć się w okularach przeciwsłonecznych, razem z dobrym filtrem UV, by skutecznie chronić Twój wzrok przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.
Ten rodzaj okularów pod względem wyglądu nie różni się od pozostałych, dlatego do dyspozycji masz szereg różnorodnych oprawek, o odmiennych kształtach, kolorach, rozmiarach. Wybierz te, które lubisz najbardziej i są wygodne w noszeniu – nie uciskają nosa, uszu i nie zsuwają się z twarzy.
Podpowiedź: Masz już wyrobione okulary i chcesz je rozbudować o funkcję ochrony przed światłem niebieskim? Zapytaj w salonie optycznym o możliwość wymiany szkieł w już posiadanych oprawkach lub sprawdź zewnętrzne nakładki na okulary blokujące niebieskie światło.
Efektywność blokady światła niebieskiego różni się w zależności od konkretnego modelu okularów i jakości zastosowanych filtrów. Z tego powodu decyzję o zakupie okularów ochronnych blokujących niebieskie światło warto skonsultować z okulistą lub optykiem. Specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu wskaże Ci rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb i oczekiwań wynikających między innymi z Twojego trybu życia czy stanu zdrowia.
Ile kosztują okulary z filtrem światła niebieskiego?
Na cenę okularów blokujących niebieskie światło składa się cena oprawki i szkieł – w tym przypadku wzbogaconych o powłokę blue cut (nazywaną czasami blue blocker lub blue light). Zatem cena Twoich okularów będzie różna w zależności od tego, jaką konkretnie oprawkę wybierzesz; czy sięgniesz po szkła korekcyjne czy „zerówki”; wzbogacone wyłącznie o blue cut czy jeszcze inne powłoki uszlachetniające.
Sam dodatek blue cut kosztuje od 200 do 400 zł. Od Ciebie zależy, jakimi okularami się zainteresujesz – oferującymi podstawową ochronę czy najwyższą z możliwych. Pamiętaj jednak, że dobre okulary do blokowania niebieskiego światła to inwestycja w komfort i zdrowie!
Podsumowanie
Wiesz już, jak niebieskie światło wpływa na organizm i jak soczewki blokujące niebieskie światło mogą sobie z nim poradzić. Teraz pozostaje tylko wybór najlepszych oprawek lub dołączenie powłoki blue cut do już posiadanych okularów! Wprowadź do codziennej rutyny jeszcze regularne przerwy od ekranów i dostosuj ich jasność oraz barwę do pory dnia, a efekt będzie znacznie lepszy. Zwróć też uwagę, czy włącznie okularów blue light zażegna problemy z suchością, łzawieniem i szybkim zmęczeniem oczu. Jeśli nie, skonsultuj się z lekarzem specjalistą.