Zauważyłeś, że Twoje dziecko coraz częściej mruży oczy? Zastanawiasz się, czy może to być oznaką rozwijającej się wady wzroku? Każdy przypadek należy oczywiście traktować indywidualnie, jednak w takiej sytuacji nie obędzie się bez konsultacji ze specjalistą. Zobacz, co może być przyczyną tego, że dziecko mruży oczy, choć wcześniej tego nie robiło.
Mrużenie oczu u dziecka – przyczyny
Mrużenie oczu u dzieci kojarzy nam się na ogół z rozwijającą się wadą wzroku. Faktycznie, jest to jeden z powodów — jednak w żadnym wypadku niejedyny! Czasami przyczyny mrużenia oczu mogą być o wiele bardziej prozaiczne. Co się do nich zalicza?
Krótkowzroczność lub astygmatyzm u dzieci
Współczesny tryb życia sprzyja powstawaniu wad wzroku. Boryka się z nimi coraz więcej osób — zarówno dorosłych, jak i dzieci. Częste mrużenie oczu u dziecka może oznaczać, że obiekty widziane z daleka nie są dla niego wyraźne: mrużąc oczy, można nieco wyostrzyć obraz, by widzieć go lepiej. Możesz to sprawdzić: poproś swojego podopiecznego, by przeczytał znajdujący się nieco dalej napis lub (jeśli dziecko nie umie jeszcze czytać) opisał widoczny w większej odległości obrazek. Okazuje się to problematyczne? Warto umówić się na wizytę u okulisty. Dobrze dobrana korekcja wady wzroku z pewnością podniesie jakość życia młodego człowieka.
Ciało obce w oku
Starsze dziecko jest w stanie zakomunikować, że coś wpadło mu do oka. Mrużenie oczu u niemowlaka może jednak oznaczać, że maluch odczuwa dyskomfort z powodu ciała obcego pod powieką, ale nie potrafi Ci o tym powiedzieć. Mrużenie oczu u rocznego dziecka, nasilone mruganie oczami i nerwowe pocieranie powiek powinno skłonić Cię do dokładnego przyjrzenia się gałce ocznej. Pamiętaj, by usuwać ewentualne ciała obce za pomocą czystej chusteczki lub gazy (możesz także spróbować przepłukać oko wodą lub solą fizjologiczną, choć u małych dzieci jest to niekiedy dość trudne). Nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie? Jak najszybciej wybierz się z dzieckiem na dyżur okulistyczny. Zaniedbane urazy oczu lub niewyjęte ciało obce w oku mogą doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji!
Choroby oczu u dzieci
Czasami mrużenie oczu może wynikać z problemów, które wcale nie dotyczą narządu wzroku. Dziecko stale mruży oczy? Może to być symptomem migren lub nawracającego bólu głowy. Czasem w ten sposób manifestują się problemy z tarczycą, jaskra lub genetyczne zespoły chorobowe. Przydatne może okazać się wykonanie zestawu podstawowych badań i wizyta u lekarza rodzinnego.
Przyzwyczajenie do mrużenia oczu
Mrużenie oczu u trzylatka, przedszkolaka lub nastolatka może także wynikać ze zwykłego przyzwyczajenia. Nie musi mieć to żadnych istotnych podstaw: czasem dziecko po prostu wyrobi sobie nawyk tego typu zachowań. Badanie wzroku nie zaszkodzi, nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka nie dzieje się nic niepokojącego: specjalista będzie w stanie doradzić, w jaki sposób pozbyć się niepotrzebnych przyzwyczajeń.
Dziecko mruży oczy przed telewizorem – co robić?
Mrużenie oczu często jest po raz pierwszy zauważane przez rodziców wtedy, gdy dziecko ogląda telewizję lub wpatruje się w ekran komputera. O wadzie wzroku może świadczyć też to, że maluch przysuwa się jak najbliżej ekranu i wyciąga głowę do przodu, by widzieć lepiej.
Dziecko — szczególnie małe — nie zawsze rozumie, że coś z jego wzrokiem jest nie tak. Może nie wspominać o swoim problemie dorosłym: rodzice muszą więc zwracać uwagę na sygnały, które będą o nim świadczyć. Trudności podczas oglądania telewizji często idą w parze z trudnościami w nauce czytania oraz pisania. Uczeń z krótkowzrocznością nie widzi, co jest napisane na tablicy — zaczyna więc przynosić coraz gorsze oceny, a nauczyciele skarżą się na jego rozkojarzenie i brak skupienia podczas lekcji. Pierwotnym źródłem problemu może być jednak wada wzroku!
Mrużenie oczu a prawidłowe widzenie: jak leczyć wadę wzroku u dziecka?
Czy podczas noszenia okularów oczy “rozleniwiają się”? Choć nadal można spotkać się z takim przekonaniem, nie jest ono prawdziwe. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie: im szybciej zaczniemy korygować wadę, tym większa szansa na zatrzymanie jej postępu lub całkowite wyeliminowanie. U dzieci kluczowy jest okres do 6 roku życia: niezauważona wada wzroku znacznie pogarsza jakość życia, utrudnia skupienie, naukę oraz prawidłowy rozwój.
Dawno minęły już czasy, kiedy okulary dla dzieci kojarzyły się z niekorzystnym wyglądem. Dziś oprawki i szkła dostępne w salonach optycznych są tak różnorodne, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie! Dobrane do kształtu twarzy okulary podkreślają naturalną urodę i są modnym, estetycznym oraz trwałym dodatkiem.
Okulista dziecięcy – kiedy trzeba go odwiedzić?
Do okulisty powinniśmy wybrać się z dzieckiem zawsze, gdy zgłasza ono problemy z wyraźnym widzeniem lub dolegliwości dotyczące narządu wzroku. Istnieją jednak pewne oznaki tego, że warto odwiedzić specjalistę, które nie zawsze są dla rodziców oczywiste. Twoją uwagę powinny zwrócić:
- częste bóle głowy,
- częste pocieranie oczu,
- światłowstręt,
- mrużenie, przymykanie oczu,
- przechylanie głowy na jedną stronę,
- podchodzenie bardzo blisko obserwowanych przedmiotów,
- ból i zaczerwienienie oczu.
Mrużenie oczu to częsty objaw: nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego, jednak może być symptomem rozwijającej się wady wzroku. Pamiętaj, że badanie wzroku jest nieinwazyjne i z pewnością nie zaszkodzi dziecku: jeśli masz więc jakiekolwiek wątpliwości co do stanu jego oczu, nie odwlekaj wizyty u okulisty!