Wizyta u okulisty może być dla dziecka nie lada przeżyciem. Co wcale nie oznacza, że musi kojarzyć się negatywnie! Trzeba tylko zadbać, aby odpowiednio przygotować dziecko do tego, co je czeka — a także, by wybrać sprawdzonego specjalistę. Jeśli zaplanujesz wszystko w przemyślany sposób, to z pewnością uda Ci się zminimalizować czekający Was stres. O czym warto więc pamiętać?
Problemy ze wzrokiem, czyli kiedy dziecko do okulisty?
Kiedy zabrać dziecko do okulisty? W przypadku osób dorosłych sytuacja nie jest skomplikowana: każdy z nas jest w stanie zauważyć, że ze wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli chodzi o dzieci — zwłaszcza te młodsze. Nie zawsze potrafią one stwierdzić, że mają problem z widzeniem. A jeśli Twoja pociecha ma wadę wzroku od dawna, to może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jej wzrok nie funkcjonuje do końca prawidłowo. Istnieją jednak pewne sygnały, na które powinieneś być wyczulony. Wizyta u okulisty jest wskazana, gdy:
- Dziecko podczas czytania trzyma książkę bardzo blisko twarzy lub pochyla się nad tekstem
- Dziecko siada bardzo blisko ekranu
- Dziecko mruży oczy, gdy przygląda się obiektom położonym daleko
- Oczy dziecka są często zaczerwienione i “zmęczone”
Dodatkowo, sygnałem świadczącym o pogorszeniu wzroku u dzieci w wieku szkolnym może być obniżenie wyników w nauce. Uczeń nagle zaczyna zbierać złe oceny, a nauczyciele skarżą się, że nie uważa podczas lekcji? Przyczyną może być to, że po prostu nie widzi wyraźnie, co jest napisane na tablicy!
Okulista dziecięcy po przeprowadzeniu badania będzie w stanie jednoznacznie określić, czy Twoje dziecko ma problemy ze wzrokiem. Nie warto zwlekać z wizytą: korekcja wady znacząco poprawia komfort życia! Zanim jednak wybierzecie się do gabinetu, zadbaj, by wyjaśnić małemu człowiekowi, co właściwie go czeka. Dzięki temu oszczędzisz mu zbędnego stresu, a spotkanie z lekarzem przebiegnie w spokojnej atmosferze.
Wizyta u okulisty z dzieckiem — zacznijcie od rozmowy!
Dziecko u okulisty może być zdenerwowane, przestraszone i niepewne tego, co właściwie się dzieje. Może też na obcą dla niego sytuację zareagować płaczem, krzykiem lub odmową badania. To właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do wizyty. Jak to zrobić?
- Po pierwsze — zachowaj spokój. Dzieci obserwują swoich opiekunów bardzo uważnie i natychmiast przejmują ich emocje. Pokaż swoim zachowaniem, że nic złego się nie dzieje.
- Wyjaśnij, że okulista jest lekarzem, który absolutnie nie zrobi mu krzywdy — będzie jedynie chciał zbadać wzrok. Badanie może wydawać się dziecku dziwne, ale służy po prostu temu, by ocenić, jak dobrze funkcjonują jego oczy. Wytłumacz, że specjalista jest w stanie zaradzić problemom z widzeniem, które przeszkadzają dziecku w codziennych czynnościach.
- Pokaż dziecku zdjęcia, na których widoczny jest gabinet okulisty — albo wyświetl mu nagranie przedstawiające badanie wzroku. To, co jest nam choć odrobinę znajome, od razu staje się mniej straszne.
- Wytłumacz, że może pojawić się konieczność noszenia okularów. Możesz pokazać dziecku, jak wiele różnorodnych modeli oprawek dostępnych jest obecnie na rynku — na pewno znajdzie wśród nich takie, które mu się spodobają.
Pierwsza wizyta u okulisty z dzieckiem — jak przebiega?
Na pierwszą wizytę zabierz ze sobą medyczną historię dziecka. Przypomnij sobie, jakie objawy Cię zaniepokoiły — im więcej informacji przekażesz lekarzowi, tym łatwiej będzie mu postawić trafną diagnozę. Jeżeli obawiasz się, że o czymś zapomnisz, spisz na kartce listę rzeczy, o których chciałbyś wspomnieć. Miej też ze sobą PESEL i dane osobowe dziecka.
Pierwsza wizyta zazwyczaj trwa niecałą godzinę. Na początku specjalista zbiera wywiad — czyli po prostu rozmawia z rodzicem oraz dzieckiem. Kolejnym etapem jest wstępne badanie, które polega na rozpoznawaniu umieszczonych w pewnej odległości obrazków (lub, w przypadku starszych dzieci, które umieją już czytać — literek). Każde oko sprawdzane jest osobno. Uprzedź swoją pociechę, że może nie być w stanie odczytać niektórych symboli — i że nie powinna się tym stresować.
Następnie okulista dziecięcy przechodzi do oceny gałek ocznych i dokładnego badania wady wzroku. Wykorzystywana jest do tego lampa szczelinowa: dziecko musi wtedy usiąść przed specjalnym urządzeniem i wykonywać proste polecenia specjalisty (na ogół dotyczące patrzenia w konkretnym kierunku). Najmniej przyjemnym etapem diagnostyki jest zapuszczenie kropli rozszerzających źrenice, choć nie zawsze jest to konieczne. Ta czynność często budzi u dzieci pewien niepokój — jednak samo badanie jest zupełnie bezbolesne.
Pierwsza wizyta z dzieckiem u okulisty może budzić pewien niepokój. Nie ma jednak czego się bać: wystarczy odrobina przygotowań, by wszystko przebiegło bezproblemowo. Badanie wzroku nie jest skomplikowane, nie boli i nie powoduje nieprzyjemnych objawów. Jeżeli dziecko będzie wiedziało, co je czeka — pobyt w gabinecie może okazać się dla niego ciekawą przygodą! Im wcześniej zostanie wykryta wada wzroku, tym lepiej: warto więc skonsultować ze specjalistą nawet te z pozoru błahe objawy.