Badanie pola widzenia – zwane inaczej perymetrią – umożliwia wykrycie ubytków w polu widzenia i ustalenie, czy u pacjenta widziany przez (nieruchome) oko obszar jest prawidłowy. Ograniczone pole widzenia może być spowodowane przez wiele chorób: można zaliczyć do nich udar lub guz mózgu, zaburzenia przysadki, choroby siatkówki, jaskrę, choroby nerwu wzrokowego, problemy neurologiczne. Nowoczesne, komputerowe metody badania pola widzenia umożliwiają bardzo szczegółową ocenę deficytów.
Na czym polega badanie pola widzenia?
Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i nie wiąże się z dyskomfortem pacjenta, wymaga jednak, by osoba badana ściśle współpracowała z lekarzem. Na czym polega badanie pola widzenia?
Na początku badania pacjent zostaje poproszony o zajęcie miejsca przy polomierzu – czyli aparacie, który umożliwia badanie pola widzenia. Czoło i podbródek pacjenta znajdują się na podpórkach, dzięki którym głowa podczas badania jest nieruchoma i umieszczona jest w odpowiednim miejscu. Każde oko badane jest osobno – drugie w tym czasie jest zasłonięte. Zadaniem pacjenta jest sygnalizowanie – za pomocą przycisku – kiedy będzie w stanie zauważyć w swoim polu widzenia świetlny punkt.
Metody badania pola widzenia
Pole widzenia może być zbadane za pomocą dwóch podstawowych metod:
Metoda kinetyczna – podczas takiego badania pacjentowi wyświetlane są poruszające się punkty. Plamki światła przesuwane są coraz bliżej centrum pola widzenia – dopóki osobie badanej nie uda się ich dostrzec. Dzięki wielokrotnemu przesuwaniu w ten sposób punktu świetlnego, z różnych kierunków, możliwe jest wytyczenie granic pola widzenia.
Metoda statyczna – perymetria statyczna polega na tym, że wyświetlane pacjentowi punkty są nieruchome, zmienia się jedynie ich jasność: punkty są rozjaśnianie do momentu, w którym stają się dla badanego widoczne.
Jak przygotować się do badania pola widzenia?
Badanie pola widzenia nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Warto jednak, by pacjent był w trakcie badania wypoczęty – ponieważ wymaga ono ścisłej współpracy osoby badanej z lekarzem. Osoby, które korzystają z okularów do czytania, powinny zabrać je ze sobą do gabinetu.
Wskazania do wykonania badania pola widzenia
Wskazaniami do zbadania, czy pacjent posiada prawidłowe pole widzenia, są takie choroby i objawy jak:
- jaskra,
- choroby nerwu wzrokowego,
- choroby siatkówki,
- choroby ośrodkowego układu nerwowego,
- choroby przysadki mózgowej,
- cukrzyca,
- brak reakcji źrenic na światło,
- zauważanie przez pacjenta błysków i mroczków,
- idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe,
- guzy wewnątrzczaszkowe,
- udar mózgu,
- bóle głowy nieznanego pochodzenia,
- problemy z widzeniem z boku (pacjent musi obracać głowę, by móc widzieć to, co położone jest z boku),
- zaburzenia ostrości wzroku lub widzenia barw,
odwarstwienie siatkówki.
Normy w badaniu pola widzenia – jak interpretować wyniki?
Podczas badania tworzona jest mapa – komputerowe pole widzenia umożliwia określenie zakresu, w jakim pacjent jest w stanie zauważać obraz. By dokonać interpretacji wyników, specjalista porównuje otrzymane rezultaty z zakresem prawidłowego pola widzenia.
Badanie pola widzenia – normy
- od strony skroni – 85-100 stopni,
- od strony nosa – 55-60 stopni,
- od góry – 45-50 stopni,
- od dołu – 65-70 stopni.
Dzięki interpretacji wyników lekarz jest w stanie stwierdzić, czy u pacjenta występuje zawężone pole widzenia i w jakich obszarach pojawiają się deficyty. Normy mają jednak bardzo ogólny charakter: bardzo niewiele osób uzyskuje idealne wyniki, a w przypadku seniorów należy uwzględnić naturalne, związane z procesem starzenia pogorszenie wzroku.
Odpowiednia interpretacja wyników wymaga także ocenę: ogólnego stanu klinicznego pacjenta, ostrości wzroku, wyglądu tarczy nerwu wzrokowego i zgłaszanych dolegliwości – dlatego rzetelnej interpretacji może dokonać jedynie profesjonalista.
Ile kosztuje perymetria? Cena badania pola widzenia
Badanie pola widzenia jest badaniem niedrogim, a jego wykonanie trwa zaledwie 10-15 minut. Warto przygotować się jednak na konieczność powtórzenia badania – jedno to zwykle za mało, by wyniki były wiarygodne. Cena badania waha się między 80, a 90 zł w zależności czy badanie dotyczyło jednego oka, czy obu oczu.
Badanie pola widzenia w Poznaniu
Perymetria jest stosunkowo często wykonywanym badaniem, więc bez problemu wykonamy je w każdym większym mieście. Jeśli interesuje nas badanie pola widzenia, Poznań to miejsce, w którym z pewnością znajdziemy wielu kompetentnych specjalistów. Wybór profesjonalisty ma znaczenie – bardzo ważne jest, by potrafił wziąć pod uwagę różne przyczyny dolegliwości, wykonując badanie pola widzenia: neurologiczne, okulistyczne, związane z różnymi chorobami. Prawidłowa interpretacja badania perymetrycznego jest kluczowa do postawienia diagnozy i wdrożenia skutecznego leczenia. Dlatego też zapraszamy do skorzystania z oferty Kliniki okulistycznej Visus, gdzie umówisz wizytę z lekarzem okulistą.
Badanie pola widzenia jest źródłem wielu istotnych klinicznie informacji dla lekarza. Trwa krótko, jest łatwo dostępne, tanie, bezbolesne i nieinwazyjne. Jeśli mamy wskazania do przeprowadzenia tego badania – nie warto zwlekać z wizytą w gabinecie!