OCT – czyli optyczna koherentna tomografia dna oka – to nieinwazyjne, nowoczesne badanie, które umożliwia skuteczną diagnostykę różnych chorób oka. Pozwala na wykrywanie nieprawidłowości w zakresie siatkówki, plamki żółtej, nerwu wzrokowego, okołotarczowych włókien nerwowych i struktur przedniego odcinka oka. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?
Na czym polega badanie OCT?
Badanie OCT opiera się na wykorzystaniu wiązki światła, pochodzącej z diod LED. Specjalista jest w stanie ocenić obraz odbicia światła od warstw siatkówki, co umożliwia bardzo wczesne wykrywanie zmian chorobowych w różnych strukturach oka.
Jak przygotować się do badania OCT?
Badanie OCT oka jest proste i nieinwazyjne – a dodatkowo, nie wymaga specjalnego przygotowania.
W niektórych przypadkach badanie może wymagać rozszerzenia źrenic. Pacjent otrzymuje krople zawierające środek rozszerzający źrenice. Umożliwia to sprawne przeprowadzenie badania, jednak może być także przyczyną chwilowego światłowstrętu i pogorszenia jakości widzenia. Nie trwa to jednak długo – efekty uboczne zanikają w ciągu kilku godzin. Gdy krople zadziałają, pacjent zajmuje miejsce przy służącym do badania aparacie i umieszcza głowę na znajdującej się w nim podpórce.
Wskazania do wykonania optycznej koherentnej tomografii (OCT)
Głównymi wskazaniami do wykonania badania OCT są:
- jaskra,
- zwyrodnienie plamki żółtej,
- zmiany wynikające z cukrzycy,
- obrzęk plamki, otwór w plamce,
- nowotwory,
- znamiona barwnikowe,
- centralna retinopatia surowicza.
Wśród wskazań mogą znaleźć się również inne schorzenia i przyczyny – zależnie od zaleceń lekarza. Badanie OCT znajduje także zastosowanie w monitorowaniu przebiegu i skuteczności niektórych terapii.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania OCT?
Badanie OCT jest zupełnie nieinwazyjne i bezkontaktowe. Nie istnieją żadne zasadnicze przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju badania – można przeprowadzić je u każdego. Badanie można również, w razie potrzeby, wielokrotnie powtarzać.
OCT – jak długo trwa badanie?
Przed badaniem pacjentowi aplikowane są rozszerzające źrenicę krople. Na ich działanie trzeba chwilę poczekać – trwa to 15-30 minut. Po upływie tego czasu można przystąpić do badania, które trwa od kilku do kilkunastu minut. Badanie OCT trwa więc stosunkowo krótko i nie wymaga skomplikowanych zabiegów.
Badanie OCT w ciąży
Ponieważ optyczna koherentna tomografia jest zupełnie bezpieczna i nieinwazyjna, nie istnieją przeciwwskazania do jej przeprowadzania u kobiet ciężarnych. Ciąża nie zmusza więc do odłożenia badania OCT na później – nie istnieje w tej sytuacji żadne ryzyko.
Interpretacja wyników OCT
Samodzielna interpretacja wyników badania OCT nie jest wskazana – rzetelnej analizy może dokonać jedynie specjalista. Lekarz może ocenić grubość siatkówki i to, czy jej warstwy zbudowane są prawidłowo. Wynik badania daje również możliwość oceny grubości włókien nerwowych położonych w okolicy tarczy nerwu wzrokowego, a także samego nerwu wzrokowego. Zauważenie określonych nieprawidłowości stanowi podstawę do dalszego leczenia, które dobiera lekarz prowadzący.
Cena badania OCT
Ceny badania różnią się w zależności od miasta, lokalizacji i wyposażenia gabinetu, a także od tego, jacy specjaliści w nim pracują. Badanie można wykonać niekiedy na NFZ, jeśli jednak interesują nas gabinety prywatne, ceny kształtują się zazwyczaj następująco:
- Ocena tarczy nerwu wzrokowego (grubości włókien nerwowych) – 190 zł
- Ocena plamki żółtej – 190 zł
- OCT tarczy i plamki – 300 zł
- OCT odcinka przedniego /grubość rogówki lub ocena kąta przesączania – 190zł
- Angio OCT – 240 zł
- OCT + konsultacja okulistyczna – 300zl
W zależności od tego, gdzie się wybierzemy – kwoty mogą być nieco wyższe lub niższe.
Badanie OCT w Poznaniu
To badanie jest łatwo dostępne i bez problemu można umówić się na wizytę w każdym mieście. Jeśli chcemy wykonać badanie OCT w Poznaniu, to zapraszamy do Kliniki Visus. Kompetentni specjaliści przeprowadzą dokładną diagnostykę nieprawidłowości narządu wzroku, analizę otrzymanych wyników i zaproponują dalsze leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Badanie OCT jest nieinwazyjne, dostępne dla każdego, a jego wykonanie może uchronić nas przed postępującą chorobą oczu. Jeśli istnieją ku temu wskazania – zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia znacznie zwiększa szanse na pełen powrót do zdrowia lub zahamowanie postępujących zmian – nie warto więc zwlekać!