Okulary antyrefleksyjne to okulary z soczewkami wzbogaconymi o specjalną powłokę, która redukuje odblaski świetlne. Dzięki temu zapewniają lepszą przejrzystość widzenia i tym samym większy komfort. W tym artykule kompleksowo omawiamy temat okularów z antyrefleksem: tłumaczymy jak działają, czym czyścić okulary z antyrefleksem na co dzień i czy zawsze warto wybrać okulary antyrefleksyjne.
Okulary antyrefleksyjne – co to jest?
Okulary antyrefleksyjne, znane również jako okulary z powłoką antyrefleksyjną (AR), to specjalistyczne okulary wyposażone w soczewki pokryte wielowarstwowymi powłokami, które mają na celu zredukowanie odbić światła na powierzchni soczewek.
Jak działają okulary z antyrefleksem?
Takie działanie jest możliwe dzięki wielowarstwowej budowie powłoki, z czego każda warstwa ma różny współczynnik załamania światła i powoduje tzw. destruktywną interferencję światła odbitego. Innymi słowy, fale świetlne z poszczególnych warstw nakładają się na siebie w taki sposób, że znoszą się wzajemnie.
W rezultacie znaczna część światła, która normalnie zostałaby odbita od powierzchni soczewki, przechodzi przez nią. Efekt – redukcja odblasków i poprawa przejrzystości widzenia. Dzięki temu osoba nie widzi „mroczków”, odblasków ani cieni. Widzenie jest wyraźniejsze, a oglądany obraz nieco bardziej kontrastowy.
Czy okulary z antyrefleksem szkodzą?
Okulary z powłoką antyrefleksyjną nie szkodzą użytkownikowi. Wręcz przeciwnie – oferują liczne korzyści dla zdrowia oczu i komfortu widzenia. Powłoka antyrefleksyjna jest zaprojektowana tak, aby zminimalizować odbicia światła na powierzchni soczewek, co przyczynia się do lepszej jakości widzenia i zmniejszenia zmęczenia oczu. To szczególnie ważne dla osób pracujących w oświetleniu, w którym łatwo o odblaski, a więc dla kierowców, pracowników biurowych, uczniów.
Trzeba jednak dodać, że uszkodzony antyrefleks w okularach, a zwłaszcza rysy na okularach z antyrefleksem, zwykle pogarsza jakość widzenia. To w dłuższej perspektywie może nawet powodować pogłębienie się wady wzroku. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć jak czyścić okulary antyrefleksyjne i w jaki sposób rozpoznać mikrouszkodzenia. O tym piszemy w dalszej części tekstu.
Jak sprawdzić czy okulary mają antyrefleks?
Kolory powłoki antyrefleksyjnej są widoczne dla ludzkiego oka; wystarczy ułożyć okulary pod odpowiednim kątem, a dostrzeżemy delikatnie zieloną poświatę na soczewkach – to pierwszy ze sposobów na sprawdzenie, czy okulary mają antyrefleks. Inny polega na przyglądaniu się soczewkom i zwróceniu uwagi, czy przypominają one lustro, które odbija światło z otoczenia. Okulary z antyrefleksem takiego efektu nie dadzą; na ich powierzchni nie widać żadnych odblasków i refleksów. Obecność powłoki antyrefleksyjnej szybko potwierdzi też optyk.
Korzyści z noszenia okularów antyrefleksyjnych
Kiedy przychodzi do wyboru soczewek okularowych, wiele osób zastanawia się, czy okulary z antyrefleksem pomagają i czy warto w nie inwestować. Oczywiście, że pomagają! Oto największe korzyści wynikające z noszenia okularów z antyrefleksem:
- Lepsza przejrzystość widzenia. Powłoka antyrefleksyjna redukuje odbicia światła na powierzchni soczewek, co pozwala na większe przepuszczanie go do oczu. Oznacza to, że przez wysokiej klasy antyrefleks przenika niemal całe światło. Dzięki temu widzimy znacznie lepiej. Tak, jakbyśmy patrzyli przez soczewki, które są idealnie przezroczyste. To daje wyraźniejszy i bardziej ostry obraz.
- Mniejsze zmęczenie oczu. Niwelowanie odblasków zmniejsza obciążenie oczu, szczególnie podczas długotrwałego korzystania z komputera, czytania lub prowadzenia samochodu nocą. Dzięki temu oczy nie męczą się tak szybko, rzadziej szczypią i mniej wysychają. Stosowanie okularów z antyrefleksem jest więc elementem higieny wzroku.
- Zwiększona trwałość soczewek. Powłoka antyrefleksyjna zwiększa twardość soczewek, a to przedłuża ich żywotność i pozwala dłużej korzystać z zakupionych okularów.
- Ładniejszy wygląd okularów. Soczewki z powłoką antyrefleksyjną są bardziej przezroczyste i pozbawione efektu lustrzanego odbijania światła. To sprawia, że oczy użytkownika pozostają łatwiej widoczne i całe okulary wyglądają lepiej.
Antyrefleks zielony czy niebieski – jakie okulary wybrać?
Do tej pory omawialiśmy podstawową powłokę antyrefleksyjną, idealną na co dzień. Ta ma charakterystyczną, zieloną poświatę. W salonie optycznym spotkasz jeszcze inne rodzaje antyrefleksów, w tym antyrefleks niebieski, znany jako blue light oraz antyrefleks bursztynowy.
Okulary z niebieskim antyrefleksem potocznie są nazywane okularami do komputera. Obecna w nich powłoka odbija część niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych i w ten sposób zmniejsza ryzyko niekorzystnych objawów, jak ból głowy, ból oczu czy problemy z zasypianiem.
Z kolei antyrefleks o barwie bursztynowej występuje w okularach dedykowanych kierowcom podróżującym po zmierzchu. Sprawia, że samochody, rowery i ludzie wyraźniej „odcinają się” na tle i są lepiej widoczni. Zwiększa też kontrast widzenia.
Jak czyścić okulary z antyrefleksem?
Do codziennej pielęgnacji tego typu okularów potrzebny jest specjalny płyn do mycia okularów z antyrefleksem., ewentualnie inny, ale delikatny detergent, na przykład płyn do mycia naczyń. To ważne – powłoka antyrefleksyjna może ulec uszkodzeniu pod wpływem środków chemicznych zawierających alkohol, amoniak, wybielacze czy ocet, dlatego ich należy unikać.
Przed myciem zawsze przemyj soczewki wodą. W ten sposób usuniesz kurz i inne drobne cząsteczki, które pod naciskiem ściereczki lub palców mogłyby zarysować okulary. Z tego samego powodu nie czyść okularów na sucho. Soczewki wycieraj miękką ściereczką z mikrofibry przeznaczoną do tego zadania. Nieużywane okulary przechowuj w etui, by zabezpieczyć je przed zniszczeniem. I tak, jak w przypadku wszystkich typów okularów – nie kładź się do łóżka z założonymi okularami i zdejmuj je zawsze obiema rękami.
Uszkodzony antyrefleks w okularach – co z tym zrobić?
Jeśli zauważysz porysowane szkła okularów lub łuszczącą się powłokę antyrefleksyjną, nie zwlekaj i skontaktuj się z optykiem. Korzystanie z takich soczewek może źle wpływać na wzrok i w dłuższej perspektywie prowadzić do pogorszenia wady widzenia. Naprawa powłoki antyrefleksyjnej w okularach jest niemożliwa, dlatego zwykle trzeba wymienić soczewki na nowe, by przywrócić pełną funkcjonalność okularów i komfort ich stosowania.
Ile kosztują okulary antyrefleksyjne?
Cena okularów antyrefleksyjnych jest inna w zależności od kilku czynników. Najbardziej podstawowe soczewki z antyrefleksem to koszt 200-300 zł za parę. Wyższej klasy soczewki z zaawansowanymi powłokami antyrefleksyjnymi, oferującymi dodatkowe korzyści (np. lepszą ochronę przed zarysowaniami, powłokę hydrofobową, oleofobową, ochronę przed światłem niebieskim), mogą kosztować 300-800 zł za parę. Do tego należy doliczyć cenę oprawek, która w zależności od marki, materiału i designu mieści się w zakresie od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych.