Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – konieczność czy fanaberia? Przed takim pytaniem staje wielu opiekunów. A specjaliści są zgodni co do tego, że dzieci potrzebują okularów chroniących ich wzrok przed promieniowaniem UV. W tym artykule tłumaczymy dlaczego. Podpowiadamy też, jakie okulary przeciwsłoneczne dziecięce wybrać i kiedy sięgnąć po te pierwsze.
Czy warto kupować okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
Jest kilka istotnych powodów, dla których dziecko potrzebuje dobrych okularów przeciwsłonecznych. Najważniejszy z nich dotyczy zdrowia. Dziecięce oczy, zwłaszcza niemowlęce, są bardzo wrażliwe. Szersze źrenice i bardziej przezroczysta soczewka dopuszczają do siatkówki więcej szkodliwego promieniowania UV niż w pełni wykształcone oko dorosłej osoby. Oznacza to, że nawet krótkotrwała ekspozycja na światło słoneczne bez należytej ochrony znacząco zwiększa ryzyko uszkodzeń siatkówki i wystąpienia groźnych chorób, jak zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej.
Poza tym okulary przeciwsłoneczne dla dziewczynki i chłopca chronią delikatną skórę wokół oczu, zapobiegając przedwczesnej utracie elastyczności. Zabezpieczają też na wypadek uszkodzeń mechanicznych – pyłu, piasku i innych drobinek mogących dotrzeć do oka i podrażnić je. Co więcej, gwarantują pełen komfort widzenia i pozwalają czerpać większą przyjemność ze słonecznej pogody. Dziecko nie musi mrużyć oczu, dzięki czemu bawi się lepiej i widzi więcej. Ważne jest również budowanie świadomości na temat troski o własne zdrowie. Ucząc dziecko regularnego korzystania z okularów przeciwsłonecznych i tłumacząc dlaczego to istotne, rozwijasz je.
Na co zwracać uwagę, wybierając okulary przeciwsłoneczne dla dziecka?
Dobre okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt i starszych dzieci muszą spełniać dwie kluczowe funkcje: skutecznie chronić wzrok przed promieniowaniem UV i być wygodne. To możliwe, dzięki kilku kluczowym cechom:
Filtr UV
Tylko okulary przeciwsłoneczne z certyfikowanymi filtrami UV zapewniają oczekiwaną ochronę narządu wzroku. Wyróżniamy pięć kategorii filtrów, oznakowanych cyframi od zera do czterech. Najbardziej uniwersalne są „trójki”. Blokują 82-92% docierającego do nich promieniowania ultrafioletowego, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na co dzień, również w letnie i bardzo słoneczne dni.
To ważne! Wybierz okulary dla dzieci z filtrem o potwierdzonym działaniu, a nie tylko przyciemniane. Przyciemnienie zamiast pomagać, szkodzi, bo pozwala na szerokie otworzenie oczu i sprawia, że do oka dociera więcej szkodliwego promieniowania.
Polaryzacja
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z polaryzacją nie tylko zabezpieczają przed UV, ale też redukują odblaski powstałe w wyniku odbijania promieni słonecznych od różnych powierzchni, zwłaszcza mokrych. Dzięki temu oczy nie męczą się tak szybko, a okulary oferują lepszą jakość widzenia – bez oślepiających odbić światła na wodzie, wilgotnej drodze czy masce samochodu. Dziś polaryzacja to jedna z podstawowych cech dobrych okularów przeciwsłonecznych dla dzieci. Znacząco podnosi komfort korzystania z nich podczas aktywności na zewnątrz. W trakcie jazdy na rowerze współdecyduje nawet o bezpieczeństwie.
Materiał
Materiałami najczęściej stosowanymi w produkcji okularów przeciwsłonecznych są tworzywa sztuczne (plastik i jego odmiany) oraz stopy metali (zazwyczaj tytan i stal nierdzewna). Przy czym okulary przeciwsłoneczne niemowlęce i dziecięce to produkty głównie wykonane z plastiku. Materiał ten współcześnie prezentuje cenne właściwości: jest hipoalergiczny, lekki i podatny na barwienie oraz kształtowanie, dzięki czemu występuje w dużej liczbie kolorów i kształtów.
To ma znaczenie, bo dziecko w pierwszej kolejności zainteresuje się ładnymi oprawkami, w jakiś sposób nawiązującymi do ulubionej bajki lub stylu. Rolą opiekuna jest zwrócić ponadto uwagę na wytrzymałość oprawki. Na szczęście wykorzystywane dziś tworzywa sztuczne są na tyle trwałe, że służą nawet kilka lat.
Właściwe dopasowanie
Kupując okulary przeciwsłoneczne dla chłopca lub dziewczynki, zwróć szczególną uwagę na ich dopasowanie – przede wszystkim do rozmiaru i kształtu głowy dziecka. Nie mogą uciskać, ale nie powinny też spadać, a jednocześnie być na tyle blisko twarzy, by nie przepuścić zbyt wiele słońca bokiem. Szkła muszą dokładnie zasłaniać oczy, a także skórę wokół nich.
Dobrą praktyką jest przymierzenie przynajmniej kilku różnych oprawek pod okiem doradcy w salonie optycznym. Specjalista wie, na co zwrócić uwagę i każda kolejna, zaproponowana przez niego para okularów będzie lepsza – to zaoszczędzi Wasz czas. Oprawka to jednak nie wszystko. Jeszcze ważniejsze są szkła. Te powinny zostać dobrane przez profesjonalnego optyka dziecięcego.
Kiedy kupić pierwsze okulary dla dzieci?
Zwykle pierwsze okulary przeciwsłoneczne (UV) dla dzieci warto kupić wtedy, gdy maluch zaczyna spędzać czas na świeżym powietrzu, szczególnie w słoneczne dni. Jeśli więc zabierasz bobasa na spacery od pierwszych tygodni życia, wyposaż go w okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt. To ważne zwłaszcza gdy w Twojej rodzinie występują choroby narządu wzroku. Okulary przeciwsłoneczne dla rocznego dziecka i starszego to już konieczność.
Okulary przeciwsłoneczne dla noworodków
Specjaliści zalecają w pierwszej kolejności ograniczenie ekspozycji niemowlęcia na światło słoneczne – poprzez korzystanie z zadaszenia wózka, cienkich i lekko przyciemnionych czapeczek, parasolek do wózków i unikanie spacerów zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia. Jeśli jednak wiesz, że w niektórych sytuacjach Twoje dziecko będzie narażone na nadmierny kontakt ze słońcem, okulary przeciwsłoneczne niemowlęce okażą się bardzo pomocne. Ale nie zakładaj ich dziecku na siłę. Załóż i obserwuj; jeśli maluch za wszelką cenę chce je zdjąć, pozwól mu na to i pozostań przy szczelniejszej ochronie innymi metodami.
Gdzie kupić okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?
Okularów przeciwsłonecznych dla dziecka szukaj w dobrym salonie optycznym. To miejsce, w którym zyskasz dostęp do certyfikowanych produktów, realnie chroniących zdrowie malucha. Zachęcamy do odwiedzin naszego salonu optycznego w Poznaniu, Visus. U nas umówisz dziecko na pierwszą wizytę u okulisty dziecięcego. Badamy wzrok dzieci już od pierwszego tygodnia ich życia! A okulary dla dzieci wykonujemy od ponad 25 lat.
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że teraz wiesz jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci warto wybrać i od kiedy okulary przeciwsłoneczne dla dziecka to konieczność. Pamiętaj, że tylko noszone będą spełniać swoją funkcję, dlatego po zakupie aktywnie zachęcaj malucha do korzystania z oprawek. U małych dzieci zadziała zwrócenie uwagi, że ich ulubione postaci z bajek też noszą okulary. Z kolei u starszych podkreśl obecność okularów raczej u rówieśników. Z czasem coraz mocniej akcentuj korzyści zdrowotne, a nim się obejrzycie, wyrobicie nawyk używania okularów przeciwsłonecznych.