Podpuchnięte oko u dziecka? To może mieć wiele przyczyn. Obrzęk najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji lub w wyniku alergii, może również być skutkiem ukąszenia owada. Czy spuchnięte oko u dziecka to zawsze znak, że dzieje się coś złego – i jak należy postąpić po zauważeniu tego objawu?
Co oznacza opuchlizna pod jednym okiem?
Skąd bierze się spuchnięta powieka u dziecka? Przyczyny mogą być różne – ale istotną wskazówką jest na pewno to, czy opuchlizna pojawia się na obu, czy też tylko na jednej powiece. Jeżeli zmiany znajdują się jedynie w obrębie jednego oka, może to sugerować:
- Spuchnięte oko u dziecka po ugryzieniu komara, meszki lub innego owada. Zazwyczaj niegroźne – opuchlizna sama znika po kilku dniach.
- Jęczmień, czyli gronkowcowe zakażenie gruczołu tarczkowego lub gruczołów przyrzęsowych. Najczęściej spuchnięta jest powieka górna. Pojawia się również zaczerwienienie, ból i ropna wydzielina.
- Gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego – które niekiedy jest powikłaniem nieleczonego jęczmienia
- Zapalenie bakteryjne woreczka łzowego: obrzęk pojawia się w przyśrodkowej części powieki. Towarzyszy mu śluzowa lub ropna wydzielina, łzawienie i ból, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała.
Spuchnięte oko u dziecka – co robić?
Spuchnięte oko u dziecka – jak leczyć tę dolegliwość? Na początku można skorzystać z domowych sposobów, które przyniosą ulgę i zmniejszą dyskomfort. Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie działanie objawowe, które, jeśli przyczyna jest poważniejsza, wcale jej nie likwidują. Ważne jest więc wdrożenie diagnostyki i odpowiedniego leczenia.
Spuchnięte oko u dziecka i gorączka – to zazwyczaj oznacza infekcję. W tej sytuacji koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem. Jeżeli objawy nie ustępują lub mają charakter nawracający – zdecydowanie warto odwiedzić specjalistę.
Przyczyny opuchniętych oczu u dzieci
Spuchnięta powieka u dzieci zdarza się stosunkowo często. Przyczyny mogą być bardzo różne – na myśl jako pierwsze przychodzą zazwyczaj infekcje i choroby oczu. Spuchnięte oko i ropa u dziecka to typowe objawy wywołanego przez bakterie lub wirusy zapalenia spojówek. Dolegliwość powoduje zazwyczaj duży dyskomfort, a im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej młody człowiek odczuje ulgę. Co jeszcze może spowodować opuchliznę oczu?
Spuchnięte oko u dziecka po ugryzieniu
Ukąszenie owada to jedna z typowych przyczyn mogących spowodować spuchnięte oko u dziecka. Gdy ugryzienie nastąpi w okolicy powieki, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie i swędzenie. Ugryzienie osy i pszczoły może dodatkowo wywołać reakcję alergiczną – która powoduje opuchliznę powiek nawet, gdy miejsce ukąszenia znajduje się w innym obszarze ciała.
Spuchnięte oko u dziecka po uderzeniu
Spuchnięte oko u dziecka po uderzeniu może wyglądać naprawdę groźnie. W wielu przypadkach w wyniku urazu pojawia się duże zasinienie oraz opuchlizna, które z czasem samoistnie ustępują. Niemniej jednak każdy uraz dotyczący okolic oczu warto skonsultować ze specjalistą – aby upewnić się, że nie doszło do uszkodzenia ważnych, delikatnych struktur narządu wzroku.
Spuchnięte oko u dziecka po nocy
Czy spuchnięte oko u dziecka po nocy to zawsze objaw choroby? Niekoniecznie. Czasami niedostateczna higiena w poprzednim dniu wystarczy, by wywołać dolegliwości. Opuchnięte powieki mogą być też rezultatem długiego płaczu, niewyspania lub reakcji alergicznej na zastosowane wieczorem kosmetyki. Jeśli to jednorazowa sytuacja – należy dokładnie przemyć oko za pomocą wacika i przegotowanej wody i poczekać. Jeżeli objawy nie ustępują, konieczna może się okazać konsultacja ze specjalistą.
Spuchnięte oko u dziecka alergia
Dzieci cierpią z powodu alergii znacznie częściej niż dorośli. Czerwone i spuchnięte oko u dziecka może być objawem uczulenia – do najczęstszych alergenów należy sierść zwierząt domowych, pyłki roślin, roztocza oraz alergeny pokarmowe.
Katar i spuchnięte oko u dziecka to oznaki alergicznego nieżytu nosa, który objawia się przede wszystkim obfitą, wodnistą wydzieliną z nosa. Dotknięte tym problemem dzieci doświadczają napadowego kichania, świądu gardła oraz łzawienia oczu i światłowstrętu. Symptomy pojawiają się po ekspozycji na dany alergen: mogą więc występować sezonowo (to szczególnie częste w przypadku alergii na pyłki).
W przypadku reakcji alergicznej opuchlizna obejmuje obie powieki. Spuchnięta dolna powieka oka u dziecka to charakterystyczny objaw atopowego zapalenia skóry, które przejawia się suchością skóry, wykwitami i świądem, nasilającym się po gorącej kąpieli lub spoceniu.
Domowe sposoby leczenia obrzęku oka u dziecka
Co na opuchliznę oka u dziecka? Domowe sposoby, które można wykorzystać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, to:
- przegotowaną wodą – napary u rumianek mogą uczulić, chłodnym naparem zielonej herbaty lub rumianku
- Schładzanie twarzy
- Krople do oczu lub sól fizjologiczna
Kiedy udać się do lekarza na opuchnięte oko dziecka?
Co robić, jeśli domowe sposoby nie przynoszą spodziewanej poprawy? Jeżeli objawy utrzymują się dłużej, niż kilka dni – należy udać się do lekarza. Z wizytą u specjalisty nie warto zwlekać także wtedy, gdy dziecko skarży się na silny ból, a opuchliźnie towarzyszą objawy ogólnoustrojowe (na przykład gorączka). Powodem do niepokoju jest również ropna wydzielina, światłowstręt, a także silny, pojawiający się nagle ból.
W takich sytuacjach najlepiej wybrać się do gabinetu lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do okulisty. W nagłych przypadkach można udać się także na pogotowie okulistyczne lub SOR.
Profilaktyka w postępowaniu z opuchniętymi oczami u dzieci
Czy można uniknąć sytuacji, jaką jest spuchnięte oko u dziecka? Co robić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu dolegliwości? Do profilaktyki opuchniętych powiek u dzieci zalicza się:
- Częste mycie rąk i dbanie o higienę twarzy
- Stosowanie delikatnych, hipoalergicznych kosmetyków
- Unikanie pocierania oraz dotykania oczu
- Osobny ręcznik do wycierania twarzy dla każdego z domowników
- Unikanie czynników, które mogą podrażniać oczy
Oczy to wrażliwy i podatny na uszkodzenia narząd, który warto otaczać szczególną troską. Nie należy bagatelizować opuchlizny powiek u dzieci: to może sygnalizować poważne problemy ze zdrowiem! Jeśli domowe sposoby nie pomogą – nie ma co zwlekać z wizytą u specjalisty.